ENTRECOMP IMPLEMENTATION - The Entrepreneurship Competence Framework Implementation

Samoświadomość i poczucie własnej skuteczności


COU_2_PL  

 Title
Samoświadomość i poczucie własnej skuteczności

 Keywords
Samoświadomość, Samowystarczalność, Przedsiębiorczość, Zarządzanie biznesowe, SWOT

 Author
IHF

 Languages
English

 Objectives/goals
• Zastanów się nad swoimi aspiracjami i pragnieniami • Określ swoje mocne i słabe strony • Wpływać na przebieg wydarzeń


 Description
2.1 A Zastanów się nad swoimi aspiracjami i pragnieniami Pierwotnie zaproponowana przez kanadyjskiego psychologa Alberta Bandurę koncepcja własnej skuteczności odnosi się do: „Jak dobrze można wykonać działania wymagane do radzenia sobie z potencjalnymi sytuacjami”. Poczucie własnej skuteczności wpływa na zachowanie człowieka w każdym aspekcie życia społecznego (praca, relacje sentymentalne itp.). Poczucie własnej skuteczności jest bardzo istotne dla przedsiębiorców o ugruntowanej pozycji (a zwłaszcza dla aspirujących), ponieważ wzmacnia ich zdolność do skutecznego i wywierania wpływu w środowisku operacyjnym / biznesowym. Zdrowy sposób myślenia o własnej skuteczności wzmacnia kompetencje przedsiębiorcy do działania z pewnością siebie, skutecznością i motywacją. Główna teoria w tej dziedzinie głosi, że samoświadomość to stan umysłu, który umożliwia ludziom porównanie i ocenę ich obecnych standardów z ich wewnętrznymi (i osobistymi) oczekiwaniami. Samoświadomość wyzwala projektowanie i „inżynierię” spójnej odpowiedzi na stan potrzeby - niezależnie od kontekstu, z którego pochodzi (rodzina, biznes itp.). Poczucie własnej skuteczności i samoświadomość to dwie główne siły napędowe umożliwiające jasne określenie Twoich potrzeb i aspiracji; planuj ustrukturyzowane ścieżki, aby je osiągnąć i pielęgnuj swoje motywacje w trakcie całego procesu. 2.1.B Określ swoje mocne i słabe strony Nie ma czegoś takiego jak „podręcznik” do samooceny. Jednak jednym z najczęściej powtarzających się instrumentów jest tak zwana osobista analiza SWOT (mocne strony; słabość; szanse; zagrożenia). Chociaż narzędzie to jest szeroko wykorzystywane do oceny konkurencyjności przedsiębiorstwa w ogóle na podstawie tych czterech zmiennych, niektórzy sugerują jego możliwy „recykling” nawet w wymiarze indywidualnym i osobistym. - Mocne strony: co możesz zrobić najlepiej ... - Słabe strony: czego Ci brakuje… - Szanse: co Cię napędza i co wyzwala Twoje najlepsze stany umysłu… - Zagrożenia: co Cię przeraża, a co uniemożliwia działanie… Robiąc to, znacznie łatwiej będzie ci zrozumieć, jak wykorzystać swoje mocne strony, aby powstrzymać swoje obawy i zapewnić sobie najkorzystniejsze warunki dla swojej wydajności i skuteczności. 2.1.C Wpływać na przebieg wydarzeń Nie bój się być zbyt nieadekwatnym: - Przeprowadź swoje badania - Nauka - Zwróć uwagę - Słuchaj i ucz się od tego, kto to zrobił - Weź cenne lekcje - Szanuj swoje winy i obowiązki - Pozostań pokorny Jest to konkretna możliwość, że pomimo wszystkich twoich wysiłków nadal nie możesz wywrzeć wpływu. W takich przypadkach wróć do deski kreślarskiej i spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań: - Czy przeszacowałem swoje mocne strony? Jeśli tak, za czym tęskniłem? - Czy nie doceniłem swoich słabości? Jeśli tak, za czym tęskniłem? - Czy jestem wystarczająco świadomy kontekstów, które mnie otaczają? - Czy jestem wystarczająco wydajny w tym, co robię? Czy jest sposób, bym mógł popchnąć się do przodu?

 Contents


 Samoświadomość i poczucie własnej skuteczności

Poczucie własnej skuteczności: poszukiwanie definicji


  Self-efficacy: seeking a definition

Pierwotnie zaproponowana przez kanadyjskiego psychologa Alberta Bandurę koncepcja poczucia własnej skuteczności odnosi się do:

„Jak dobrze można wykonać działania wymagane do radzenia sobie z potencjalnymi sytuacjami”.

Więcej informacji …

Poczucie własnej skuteczności wpływa na zachowanie człowieka w każdym aspekcie życia społecznego (praca, relacje sentymentalne itp.).

Reprezentując ogólny system przekonań, które dana osoba posiada, jako środek stymulujący zmiany w jej życiu, postrzeganie własnej skuteczności będzie najprawdopodobniej najbardziej wpływową zmienną wpływającą na jej wybory i wyzwania, na jakie jest gotowa stawić czoła.

 



  Implikacje dla przedsiębiorców

Własna skuteczność jest bardzo istotna dla przedsiębiorców o ugruntowanej pozycji (a zwłaszcza dla aspirujących), ponieważ wzmacnia ich zdolność do skutecznego i wywierania wpływu w środowisku operacyjnym / biznesowym.

Zdrowy sposób myślenia o własnej skuteczności wzmacnia kompetencje przedsiębiorcy do działania z pewnością siebie, skutecznością i motywacją.

 



  Samoświadomość: poszukiwanie definicji

Korzenie samoświadomości sięgają filozofii greckiej; koncepcja ta stała się później (i nadal jest) głównym tematem zainteresowania społeczności psychologów i neurobiologów.

Główna teoria w tej dziedzinie głosi, że samoświadomość to stan umysłu, który umożliwia ludziom porównanie i ocenę ich obecnych standardów z ich wewnętrznymi (i osobistymi) oczekiwaniami.

Więcej ogółów…

Będąc samoświadomością tak potężnym środkiem do głębokiego zrozumienia własnych emocji, siły i słabości, teoria Bandury dotycząca poczucia własnej skuteczności jest w rzeczywistości jedną (spośród wielu) bezpośrednich implikacji tej koncepcji.

Samoświadomość wyzwala projektowanie i „inżynierię” spójnej odpowiedzi na stan potrzeby - niezależnie od kontekstu, z którego pochodzi (rodzina, biznes itp.).

 

 

 

 



  Implikacje dla przedsiębiorców

Samoświadomi przedsiębiorcy zachowują się rzetelnie, z przywództwem i inteligencją emocjonalną.

 

Zapewniają im i innym najbardziej etyczne, zrównoważone i innowacyjne środowisko pracy; wykorzystując dogłębne zrozumienie swoich obowiązków moralnych, możliwości i intymnych tożsamości każdego z nich.

 

 

Połączenie tych dwóch…

 

… Stwarza przedsiębiorcom możliwość zrozumienia i uświadomienia sobie ich roli jako dowódców i do działania zgodnie z tym, w sposób skuteczny, skuteczny i etyczny. Poczucie własnej skuteczności i samoświadomość to dwie główne siły napędowe umożliwiające jasne określenie Twoich potrzeb i aspiracji; planuj ustrukturyzowane ścieżki, aby je osiągnąć i pielęgnuj swoje motywacje w trakcie całego procesu.

 



Określ swoje mocne i słabe strony


  Analiza mocnych / słabych stron

W rozwoju kariery i rozwoju zawodowym taka analiza jest w dużym stopniu wykorzystywana przez specjalistów ds. Zasobów ludzkich, aby zorientować się w obszarach osobistych, w których ktoś mógłby ulepszyć / uwolnić swój pełny potencjał.

Analizy M / S nie należy mylić z testami osobowości: mogą się one uzupełniać, pozostawiając dwa różne narzędzia o dwóch różnych zakresach.

 



  Osobista analiza SWOT

Nie ma czegoś takiego jak „podręcznik” do samooceny. Jednak jednym z najczęściej powtarzających się instrumentów jest tak zwana osobista analiza SWOT (mocne strony; słabość; szanse; zagrożenia).

Chociaż narzędzie to jest szeroko wykorzystywane do oceny konkurencyjności przedsiębiorstwa, niektórzy sugerują możliwość jego „ponownego wykorzystania”, nawet w wymiarze indywidualnym i osobistym.

 

 



  Podział czterech zmiennych

Mocne strony: co możesz zrobić najlepiej …

 

Słabe strony: czego Ci brakuje…

 

 

Możliwości: co Cię napędza i co wyzwala Twoje najlepsze stany umysłu…

 

 

Zagrożenia: co Cię przeraża, a co uniemożliwia działanie…

 



  Łączenie kropek …

Z jednoczesnego rozważenia czterech, mamy pełną macierz, która wskazuje podstawowe elementy waszych postaw, zachowań i wartości.

Robiąc to, znacznie łatwiej będzie ci zrozumieć, jak wykorzystać swoje mocne strony, aby powstrzymać swoje obawy i zapewnić sobie najkorzystniejsze warunki dla swojej wydajności i skuteczności.

 

 



  Grupowa analiza SWOT

Jako krok dalej ten sam proces można zastosować na szerszą skalę, a nie na osobę.

Pozwoli to zidentyfikować dynamikę, która wpływa / wpływa / wzmacnia zespół jako całość.

 



  Podsumowując: lista kontrolna do samodzielnego sprawdzenia

Na podstawie wcześniejszych treści zachęcamy do ćwiczeń i ćwiczeń z Modelem SWOT. Spróbuj nakreślić mocne i słabe strony swojej własnej osobowości i zidentyfikować czynniki kontekstowe, które wyzwalają lub hamują Twój największy potencjał…

 

Siły

Słabości

 

 

 

Szanse

Zagrożenia

 

 

 



Wpływać na przebieg wydarzeń


  Porządkowanie rzeczy…

To, co właśnie powiedziałem o samoświadomości, własnej skuteczności i SWOT, znajdź konkretne rozwiązanie w zakresie sposobów, w jakie możesz być w stanie wygenerować pozytywny wpływ na wydarzenia i ludzi.

Zawsze miej oko na to, co dzieje się wokół ciebie, przetestuj plan B i przygotuj się na najgorsze.

 



  Krótkie podsumowanie

1. Ocena i ocena twojego S / W ujawniają główne (nie) funkcjonalności twojego działania;
 
 
2. Dzięki tym rozważaniom uzyskasz dużą biegłość na wielu poziomach umiejętności społecznych……
 
 
 
 
3. To z kolei pomoże Ci być bardziej wydajnym i skutecznym jako przedsiębiorca i lider.
 
 

Uważaj, jak chodzisz…

 

Nie trać czujności: jeśli wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami, nie oznacza to, że zawsze tak będzie.

 

Niepowodzenia są tuż za rogiem i możesz nie być w stanie ich zobaczyć; ocenić niepewność wynikającą z kontekstu operacyjnego i nigdy nie przyjmować niczego za pewnik.

 

Uważaj na sygnały ostrzegawcze i przygotuj się do zastosowania środków zaradczych.

Nie bój się być zbyt nieadekwatnym:

 

Przeprowadź swoje badania
Nauka
Zwróć uwagę
Słuchaj i ucz się od tego, kto to zrobił
Weź cenne lekcje
Szanuj swoje winy i obowiązki
Pozostań pokorny
 
 

… A jeśli nic nie działa?

 

Jest to konkretna możliwość, że pomimo wszystkich twoich wysiłków nadal nie możesz wywrzeć wpływu. W takich przypadkach wróć do deski kreślarskiej, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

Czy przeceniłem swoje mocne strony? Jeśli tak, za czym tęskniłem?
Czy nie doceniłem swoich słabości? Jeśli tak, za czym tęskniłem?
Czy jestem wystarczająco świadomy kontekstów, które mnie otaczają?
Czy jestem wystarczająco wydajny w tym, co robię? Czy jest sposób, bym mógł popchnąć się do przodu?
 
 
 
 Bibliography

Bandura, Albert (1982). "Self-efficacy mechanism in human agency". American Psychologist. 37 (2): 122–147





“A theory of objective self-awareness”, 1972, S. Duval & R. Wick Lund




 Training Fiche PPT:
COU_2_PL.pptx

Follow Us:

     

Consortium Partners






This project has been funded with support from the European Commission. This web site and its contents reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Legal description – Creative Commons licensing: The materials published on the EntreComp project website are classified as Open Educational Resources' (OER) and can be freely (without permission of their creators): downloaded, used, reused, copied, adapted, and shared by users, with information about the source of their origin.