ENTRECOMP IMPLEMENTATION - The Entrepreneurship Competence Framework Implementation

Myślenie etyczne i zrównoważone


COU_3_PL  

 Title
Myślenie etyczne i zrównoważone

 Keywords
Etyka, Zrównoważony rozwój, Wpływ, Odpowiedzialność

 Author
CIT

 Languages
English

 Objectives/goals
• Ocenić konsekwencje pomysłów, które przynoszą wartość, oraz wpływ przedsiębiorczych działań na społeczność docelową, rynek, społeczeństwo i środowisko • Zastanów się, jak trwałe są długoterminowe cele społeczne, kulturowe i gospodarcze • Uczeń dowie się więcej o tym, co to znaczy działać odpowiedzialnie


 Description
1.5.A Zachowuj się etycznie Umiejętność myślenia etycznego i zrównoważonego oznacza ocenę konsekwencji i wpływu pomysłów, możliwości i działań. Myślenie etyczne i zrównoważone to kwestia postaw, zachowań, wartości i sposobu myślenia, które przedsiębiorca powinien mieć, aby podejmować etyczne decyzje, a także działać i myśleć w sposób zrównoważony. Zazwyczaj przedsiębiorca myślący w sposób etyczny i zrównoważony ma na uwadze nie tylko zysk, ale także ludzi i planetę. Etyczne podejmowanie decyzji polega na ocenie konsekwencji i wpływu pomysłów i działań, które niosą ze sobą wartości, a także wpływu przedsiębiorczych działań na społeczność docelową, rynek, społeczeństwo i środowisko. 1.5.B Myśl w sposób zrównoważony Zrównoważony rozwój to unikanie wyczerpywania się zasobów naturalnych w celu utrzymania równowagi ekologicznej. Myśl w sposób zrównoważony oznacza refleksję nad tym, jak trwałe są długoterminowe cele społeczne, kulturowe i gospodarcze oraz jakie podejście należy przyjąć, aby osiągnąć jak największy zrównoważony rozwój. Działanie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju ma na celu wykorzystanie zasobów w taki sposób, aby środowisko mogło się regenerować w jak najbardziej naturalny sposób, a światowe społeczeństwo zostało ukształtowane w sposób, w którym warto żyć. 1.5.C Ocena wpływu Etyka i zrównoważone myślenie w przedsiębiorczości to złożone i wymagające pomysły. Niedawne wydarzenia, takie jak deregulacja, dążenie do zysków w gospodarce rynkowej, brak zaufania i nowe technologie wspomagające tę sytuację i wspomagające tę sytuację, wymagają opracowania ram. Przedsiębiorcy borykają się z wyjątkowo złożonymi problemami moralnymi związanymi z podstawową uczciwością, relacjami z personelem i klientami, dylematami dystrybucji i innymi wyzwaniami. 1.5.D Bądź odpowiedzialny „Bycie odpowiedzialnym” to dostrzeganie skutków własnych wyborów i zachowań w społeczności i środowisku oraz kierowanie się etyką i zrównoważonym rozwojem podczas podejmowania decyzji.

 Contents


 Myślenie etyczne i zrównoważone

Zachowuj się etycznie


  Zachowuj się etycznie

Umiejętność myślenia etycznego i zrównoważonego oznacza ocenę konsekwencji i wpływu pomysłów, możliwości i działań.

Myślenie etyczne i zrównoważone to kwestia postaw, zachowań, wartości i sposobu myślenia, które przedsiębiorca powinien mieć, aby podejmować etyczne decyzje, a także działać i myśleć w sposób zrównoważony.

Zazwyczaj przedsiębiorca myślący w sposób etyczny i zrównoważony ma na uwadze nie tylko zysk, ale także ludzi i planetę.

 

 



  Definicja etyki

Etyka to podstawowe, moralne zasady, według których żyjemy i podejmujemy decyzje.

Etyczne zachowania pokazują:

 

 



  Etyczne podejmowanie decyzji

Etyczne podejmowanie decyzji polega na ocenie konsekwencji i wpływu pomysłów i działań, które niosą ze sobą wartości, a także wpływu przedsiębiorczych działań na społeczność docelową, rynek, społeczeństwo i środowisko.

 

 



  Decyzje etyczne: dlaczego są ważne?

Cyfryzacja i rozwój firm stają się coraz szybsze

      Tendencja ta wiąże się z etycznymi wyzwaniami dla społeczeństwa, ponieważ firmy dostarczają swoje innowacje / produkty / pomysły różnym stronom bez uwzględnienia pełnych implikacji swojej działalności

  • Przedsiębiorcy przeważnie nie zdają sobie sprawy z etycznych konsekwencji swoich decyzji
 
   • W większości przypadków przedsiębiorca stosuje nieustrukturyzowane podejście do rozwiązywania dylematów etycznych, kierując się wyczuciem lub „zdrowym rozsądkiem” jako głównymi czynnikami stymulującymi podejmowanie decyzji.
Przedsiębiorcy skupili się na przetrwaniu firmy, nie uwzględniając innych racji

 

 



  Normy i wartości

Przy podejmowaniu decyzji etycznych należy kierować się normami i wartościami. Podejmujący decyzję powinien zawsze brać pod uwagę swój wpływ na wszystkie zaangażowane strony i na które ta decyzja ma wpływ.



  Podejście utylitarne

Wybór etyczny to taki, który przynosi największe dobro dla jak największej liczby osób

 

 



  Podejście „wspólne dobro”

To etyczne podejście opiera się na społeczeństwie składającym się z osób, których własny dobrobyt jest nierozerwalnie związany z dobrem społeczności
Członkowie wspólnoty są związani dążeniem do wspólnych wartości i celów
 
 


  Podejście oparte na prawach moralnych

Decyzje etyczne to te, które najlepiej chronią podstawowe prawa osób, których dotyczą.

 



  Podejście oparte na sprawiedliwości / uczciwości

Decyzje etyczne muszą opierać się na standardach słuszności, uczciwości i bezstronności.

Trzy rodzaje sprawiedliwości:  

1.Dystrybucja: leczenie z uzasadnionych powodów
2.Proceduralne: jasno określone i stosowane zasady
3.Odszkodowanie: sprawiedliwe wynagrodzenie
 
 


  Podejście moralne

Podejście cnoty zakłada, że istnieją pewne ideały / cnoty (np. Uczciwość, odwaga, współczucie, hojność, wierność, prawość, uczciwość, samokontrola i roztropność), do których  powinniśmy dążyć, które zapewniają pełny rozwój naszego człowieczeństwa
Osoba cnotliwa to osoba etyczna
 


  Scenariusze dylematów

  • Uczniowie mogą nauczyć się myśleć i działać w sposób etyczny i zrównoważony dzięki scenariuszom dylematów, dyskutując o tym, jaką decyzję wybrali.
  • Scenariusze dylematów pomagają uczniom wziąć pod uwagę różne strony, na które ma wpływ decyzja: sprawdzają się w tym kontekście, ponieważ łączą rzeczywiste doświadczenia uczniów i inicjują dyskusję

 

Obejrzy ten film

 



  Ćwiczenie: scenariusze dylematów

Przeczytaj poniższe trzy scenariusze dylematów etycznych i przejdź do następnego slajdu:

Ciąg dalszy…

Większość dylematów etycznych dotyczy konfliktu między potrzebami części i całości, między interesami firmy a społeczeństwem jako całością.

 

ZADANIE 1: Omów jeden z dylematów etycznych na ostatniej stronie. Jak byś zdecydował? Kiedy próbujesz rozwiązać problem moralny, zadaj sobie pięć pytań:

1.Jakie korzyści i jakie szkody przyniesie każdy sposób działania, a która alternatywa doprowadzi do najlepszych ogólnych konsekwencji?
2.Jakie prawa osobiste mają strony, których to dotyczy, i jaki sposób postępowania najlepiej je szanuje?
3.Który sposób postępowania traktuje wszystkich tak samo, chyba że istnieje moralnie uzasadniony powód, aby tego nie robić i nie okazywać faworyzowania lub dyskryminacji?
4.Który sposób postępowania służy dobru wspólnemu?Który sposób postępowania rozwija cnoty moralne?

 

ZADANIE 2: Sprawdź swoją decyzję za pomocą następującego schematu rozmowy kwalifikacyjnej:

 

 



Myśl w sposób zrównoważony


  Myśl w sposób zrównoważony: definicja

Zrównoważony rozwój to unikanie wyczerpywania się zasobów naturalnych w celu zachowania równowagi ekologicznej.

Myśl w sposób zrównoważony oznacza refleksję nad tym, jak trwałe są długoterminowe cele społeczne, kulturowe i gospodarcze oraz jakie podejście należy przyjąć, aby osiągnąć jak największy zrównoważony rozwój

 



  Myśl w sposób zrównoważony: dlaczego to ma znaczenie?

Zmiana klimatu, niszczenie bioróżnorodności, dziura w warstwie ozonowej, przełowienie oceanów to tylko niektóre z konsekwencji działalności człowieka, którym należy przeciwdziałać poprzez zrównoważone myślenie i rozwój. Dlatego zrównoważony rozwój jest prawdopodobnie najważniejszą kwestią dla społeczeństwa obywatelskiego XXI wieku.
Działanie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju ma na celu takie wykorzystanie zasobów, aby środowisko mogło się regenerować w jak najbardziej naturalny sposób, a światowe społeczeństwo zostało ukształtowane w sposób, w którym warto żyć.


  Zrównoważony rozwój jako wskazówka

Podobnie jak w przypadku podejmowania decyzji etycznych, przedsiębiorcy zorientowani na zrównoważony rozwój oceniają konsekwencje pomysłów przynoszących wartość i wpływ przedsiębiorczych działań na grupę docelową, rynek, społeczeństwo, a zwłaszcza środowisko.

 



  Podstawowe cele zrównoważonego rozwoju

1. Zwalczanie skutków zmiany klimatu, zanieczyszczenia i innych czynników środowiskowych
2. Trwały wzrost gospodarczy przy jednoczesnym promowaniu miejsc pracy i silniejszych gospodarek
3. Zrównoważony rozwój, aby uwzględnić zdrowie lądu, powietrza i morza, koniec ubóstwa i głodu
4. Lepsze standardy edukacji i opieki zdrowotnej - zwłaszcza w zakresie jakości wody i lepszych warunków sanitarnych
5. Aby osiągnąć równość płci

 

 
 


  Trzy główne obszary zrównoważonego rozwoju

Trzy główne obszary opisują dziedziny, z którymi musi się teraz zmierzyć nasze społeczeństwo, aby promować zrównoważony rozwój, który spełnia obecne potrzeby, bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich własnych potrzeb:

 

 



  Rozwój ekonomiczny

Problem jest najbardziej problematyczny: większość ludzi nie zgadza się co do ideologii politycznej, co jest, a co nie jest ekonomicznie uzasadnione, oraz w jaki sposób wpłynie to na biznes, miejsca pracy i szanse na zatrudnienie
Chodzi o zapewnienie zachęt dla firm do przestrzegania wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju poza ich zwykłymi wymogami prawnymi
Chodzi o zachęcanie i wspieranie zachęt dla przeciętnego człowieka, aby robił, co w jego mocy, gdzie i kiedy może
Rynek podaży i popytu ma charakter konsumpcyjny, a współczesne życie wymaga każdego dnia wielu zasobów: ze względu na środowisko, nadrzędną kwestią jest kontrolowanie tego, co konsumujemy
 


  Rozwój społeczny

Najważniejsza jest świadomość i ustawowa ochrona zdrowia ludzi przed zanieczyszczeniami i innymi szkodliwymi działaniami biznesowymi
W rozwiniętym świecie istnieją rygorystyczne kontrole i programy legislacyjne, aby zapewnić silną ochronę zdrowia i dobrostanu ludzi
W tej chwili aktualnym tematem jest zrównoważone budownictwo mieszkaniowe i to, jak możemy lepiej budować domy z trwałych materiałów
Edukacja: zachęcanie ludzi do udziału w zrównoważonym rozwoju środowiska, uczenie ich o skutkach ochrony środowiska oraz ostrzeganie przed niebezpieczeństwami, jeśli nie możemy osiągnąć naszego celu
 


  Ochrona środowiska

Obszar ten określa, w jaki sposób powinniśmy badać i chronić ekosystemy, jakość powietrza, integralność i zrównoważony charakter naszych zasobów oraz skupiać się na elementach, które obciążają środowisko
Dotyczy to, w jaki sposób technologia wpłynie na naszą bardziej ekologiczną przyszłość
Rozwój technologii i biotechnologii ma kluczowe znaczenie dla tego zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska przyszłości przed potencjalnymi szkodami, które mogą potencjalnie przynieść postęp technologiczny
 

Bieżąca świadomość / środki:

Firmy podlegają przepisom, które mają zapobiegać zanieczyszczeniom i utrzymywać własne emisje dwutlenku węgla na niskim poziomie
Zachęty do instalowania odnawialnych źródeł energii w naszych domach i firmach
Ogólna świadomość tego, co musimy zrobić, aby chronić środowisko (np. Recykling, redukcja
Nasze zużycie energii przez wyłączanie urządzeń elektronicznych zamiast korzystania z trybu czuwania, chodzenie na krótkich dystansach zamiast korzystania z autobusu itp.)
 

 



  Słowo do EU Science Hub

Dzięki temu filmowi wyprodukowanemu przez Europejskie Centrum Nauki - Wspólne Centrum Badawcze otrzymasz podsumowanie tematów, których nauczyłeś się w ramach modułu „Etyczne i zrównoważone myślenie” (kliknij obraz).

 



Ocena wpływu


  Przedsiębiorczość i etyka

Etyka i zrównoważone myślenie w przedsiębiorczości to złożone i wymagające pomysły. Niedawne wydarzenia, takie jak deregulacja, dążenie do zysków w gospodarce rynkowej, brak zaufania i nowe technologie wspomagające tę sytuację i wspomagające tę sytuację, wymagają opracowania ram.

Przedsiębiorcy borykają się z wyjątkowo złożonymi problemami moralnymi związanymi z podstawową uczciwością, relacjami z personelem i klientami, dylematami dystrybucji i innymi wyzwaniami.



  Deskryptory myślenia etycznego

Oceń konsekwencje pomysłów, które przynoszą wartość, oraz wpływ przedsiębiorczych działań na społeczność docelową, rynek, społeczeństwo i środowisko  
Zastanów się, jak trwałe są długoterminowe cele społeczne, kulturowe i gospodarcze oraz jaki jest wybrany kierunek działań  
Działaj odpowiedzialnie


  Trzy różne poziomy wpływu

Podstawa: uczniowie potrafią rozpoznać wpływ swoich wyborów i zachowań, zarówno w społeczności, jak iw środowisku
Średniozaawansowany: uczniowie kierują się etyką i zrównoważonym rozwojem podczas podejmowania decyzji
Zaawansowany: uczniowie działają, aby upewnić się, że ich cele etyczne i zrównoważone zostały osiągnięte
 
 


  Przedsiębiorczość i etyka

Program szkolenia przedsiębiorczości dla firm w celu utrzymania standardów etycznych powinien zawierać kryteria umożliwiające menedżerom podejmowanie decyzji w świetle wpływu na całą organizację.

Ten program musi mieć na celu budowanie świadomości możliwości w dziedzinie przedsiębiorczości z elementem etycznym.

 



  Ocena wpływu

Ocena wpływu to proces określania przyszłych konsekwencji bieżącego lub proponowanego działania.

Pomaga oszacować różne skutki (pozytywne i negatywne) każdej wdrażanej polityki. Konsekwentnie uwzględnia różne potrzeby, cechy, priorytety, zachowania użytkowników, do których ostatecznie skierowana jest polityka (Komisja Europejska, 2003).



  Co to oznacza dla liderów

Leaders must:

Liderzy muszą:

Monitoruj długoterminowe i krótkoterminowe globalne ryzyka i oceniaj wpływ na strategie organizacyjne.
Mierz szybkość zmian, monitorując zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
- Co robią obecni i przyszli konkurenci?
- Ile potrzeba rozwoju zespołu?
- Jak dużo komunikacji powinno mieć miejsce?

Jeśli liderzy postępują zbyt wolno, prowadzą swoje zespoły do porażki, do niekonkurencyjności.

Wiedza o tym, jak kierować zmianami i nimi zarządzać, jest kluczem do zachowania konkurencyjności i adekwatności w zmieniającym się środowisku.

 

 



  Oceń swoje podstawowe działania

Jeśli liderzy postępują zbyt wolno, prowadzą swoje zespoły do porażki, do niekonkurencyjności.

Wiedza o tym, jak kierować zmianami i nimi zarządzać, jest kluczem do zachowania konkurencyjności i adekwatności w zmieniającym się środowisku.



  Kluczowe pytania dotyczące Twojej oferty

Jak skutecznie dopasowujesz swoje towary i usługi do potrzeb klientów?

Jeśli nie masz pewności, jakie są te potrzeby, możesz przeprowadzić dalszą analizę rynku lub klientów.

Które z Twoich produktów i usług odnoszą sukcesy? Które nie działają zgodnie z planem?

Zdecyduj, które produkty i usługi oferują zarówno wysoki procent sprzedaży, jak i wysokie marże zysku.

Co tak naprawdę kryje się za problemami z produktem lub usługą?

Podczas przeglądu weź pod uwagę takie obszary, jak ceny, marketing, sprzedaż i obsługa posprzedażna, projektowanie, opakowanie i systemy. Szukaj „szybkich zwycięstw”, które dają ci przestrzeń do wprowadzenia bardziej fundamentalnych ulepszeń.

Czy często przeglądasz koszty? Czy wystarczająco uważnie obserwujesz koszty bezpośrednie, koszty ogólne i aktywa? Czy istnieją różne sposoby robienia rzeczy lub nowych materiałów, których możesz użyć, które obniżyłyby Twoje koszty?

Zastanów się, w jaki sposób możesz negocjować lepsze umowy ze swoimi dostawcami.



  Wpływ szkolenia w zakresie przedsiębiorczości

Postawy

Zarządzanie projektami

Zdolności i kompetencje miękkie

Komunikacja

Reputacja

szukanie niezależności i wolności.
być gotowym do organizowania i mobilizowania zasobów.
czuć się zdolnym do podejmowania inicjatyw i radzenia sobie z nieoczekiwanym
czuć się wydajnie i wykonywać w wykonywanych zadaniach
szukaj przygód i ambitnych projektów.
na temat motywacji do zainicjowania lub umożliwienia projektu w poszukiwaniu pomysłu i informacji rynkowych
poczucie urzeczenia i głębokiego zaangażowania w projekt
fakt posiadania globalnej procedury projektowej
na postawę przedsiębiorczą: czuć się wspieranym przez otoczenie, aby być bardziej wydajnym w swojej pracy
integracja w miejscu pracy i społeczeństwie
umiejętności interpersonalne i komunikacyjne
nauczyć się współpracować i mieć ducha grupy
odpowiednio reprezentować swoje otoczenie
chęć bycia „autorytetem” w określonej dziedzinie


Bądź odpowiedzialny


  Wstęp

„Bycie odpowiedzialnym” to dostrzeganie skutków własnych wyborów i zachowań w społeczności i środowisku oraz kierowanie się etyką i zrównoważonym rozwojem podczas podejmowania decyzji.

To powiedziawszy, odpowiedzialność za siebie opiera się na pięciu głównych filarach…

 

 



  Odpowiedzialność społeczna

Przedsiębiorcy to ludzie, którzy muszą wykazać się dużą odpowiedzialnością.

W przeciwieństwie do osób niebędących przedsiębiorcami odpowiadają nie tylko przed własną osobą i rodziną, ale także przed wszystkimi osobami zaangażowanymi, bezpośrednio lub pośrednio, w biznes, który rozwija przedsiębiorca.

 

 



  Szybkie i sprawne podejmowanie decyzji

Być może najważniejszą rzeczą, jaką przedsiębiorca robi na co dzień, jest szybkie podejmowanie właściwych decyzji.

Są ludzie, którzy czekają na te decyzje, zarówno ze sprzedaży, jak i zakupów, finansów, produkcji.

Czasami opóźnienie decyzji może oznaczać utratę okazji lub nawet realne straty finansowe.



  Przeczucie (z ograniczeniami)

Przedsiębiorca może zrobić coś innego niż to, co nakazywałaby racjonalna analiza.

Na przeczuciu powinniśmy polegać tylko wtedy, gdy nie mamy rozstrzygających danych o konkretnej sytuacji, więc każda podjęta przez nas decyzja byłaby decyzją „rzutu monetą” - w takich sytuacjach zaleca się przedsiębiorcom, aby lepiej wykorzystali swoją intuicję. uczucie, które w mniejszym lub większym stopniu jest obecne u każdego wartościowego przedsiębiorcy.

 

 



  Pozytywne myślenie

Pesymiści, negatywiści, nihiliści lub inne gatunki ludzkie, które mają negatywne myślenie, naprawdę nie mają czego szukać w działalności przedsiębiorczej.

Jeśli człowiek o osobowości negatywnej lub pesymistycznej chce zostać przedsiębiorcą, dobrze jest zostawić te cechy „za drzwiami” i przyjąć od początku jedną z najważniejszych cech przedsiębiorczości, czyli pozytywne myślenie.

 



  Etyka osobista (czyli wartości)

Cenny przedsiębiorca nigdy nie narusza zasad etycznych w biznesie ani życiu osobistym. Lub, jak powiedziałby jeden z teoretyków etyki biznesu:

 

Zwycięzcy nigdy nie oszukują.

 

W gruncie rzeczy, nawet jeśli przekonasz innych, nie możesz się oszukać i będziesz wiedział, że nie jesteś sukcesem, a jedynie „porażką przebraną za sukces”.



  Rozpoczęcie własnej działalności

Plusy i minusy przejścia w pojedynkę:

 

Za

Przeciw

Bądź swoim własnym szefem i podejmuj wszystkie decyzje kluczowe dla własnego sukcesu
Możesz zarobić znacznie więcej pieniędzy niż pracując dla kogoś innego
Pracuj bezpośrednio z klientami i zobacz, czego potrzebują
Pracuj w dziedzinie lub obszarze, który naprawdę lubisz lub który zmusza cię do doskonałości
Prawdopodobnie będziesz musiał pracować długo
Twój dochód może nie być stały; może się zdarzyć, że w ogóle pojawi się bardzo mało


  Podsumowując: lista kontrolna do samodzielnego sprawdzenia

Jakie jest pięć cech etycznego zachowania?

 

Jakie trzy czynniki wpływają na decyzje etyczne?

 

Dlaczego decyzje etyczne są ważne?

 

 

Wymień pięć podejść do etycznego podejmowania decyzji!

 

 

Jakie jest pięć cech etycznego zachowania?

 

Jakie trzy czynniki wpływają na decyzje etyczne?

 

Dlaczego decyzje etyczne są ważne?

 

 

Wymień pięć podejść do etycznego podejmowania decyzji!

 

 Bibliography





Business Ethical Dilemmas and Stakeholders [video], via https://www.youtube.com/watch?v=ahH_P_5yVSo  




 Training Fiche PPT:
COU_3_PL.pptx

Follow Us:

     

Consortium Partners






This project has been funded with support from the European Commission. This web site and its contents reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Legal description – Creative Commons licensing: The materials published on the EntreComp project website are classified as Open Educational Resources' (OER) and can be freely (without permission of their creators): downloaded, used, reused, copied, adapted, and shared by users, with information about the source of their origin.