ENTRECOMP IMPLEMENTATION - The Entrepreneurship Competence Framework Implementation

Podejmowanie inicjatywy


COU_5_PL  

 Title
Podejmowanie inicjatywy

 Keywords
Proces, Wartość, Przedsiębiorczość, Wyzwanie przedsiębiorcze, Planowanie

 Author
IDP

 Languages
English

 Objectives/goals
• Inicjuj procesy, które tworzą wartości • Podejmuj wyzwania • Trzymaj się intencji i realizuj swoje plany


 Description
3.1.A Inicjowanie procesów, które tworzą wartości Główne aktywa Firmy to: • Platformy • Procesy •Ludzie W zależności od tego, jak te elementy są ze sobą połączone, przedsiębiorcy kształtują swój Model Biznesowy, czyli sposób, w jaki organizacja tworzy i dostarcza wartość społeczną i ekonomiczną. 1) Platforma biznesowa odnosi się do kontekstów operacyjnych, z którymi na co dzień stykają się przedsiębiorcy. Platforma jest gospodarzem: • Konkurenci •Klienci •Pracowników • Technologie •Trendy marketowe • Dynamika makroekonomii • Itd. 2) Pomiędzy cyklem wejścia-wyjścia zasoby przechodzą przez dwa odrębne klastry procesów: Pierwotne - te, które bezpośrednio przyczyniają się do „przekształcenia” Nakładów w Produkty i generowania zysku (np. Sprzedaż). Drugorzędne - te, które przyczyniają się do efektywności i skuteczności tych pierwszych (np. Rozwój technologii i innowacje). 3) Zarządzanie ludźmi jest jednym z największych i najtrudniejszych zadań, przed którymi staje każdy przedsiębiorca. Ludzie (tj. Wiedza, doświadczenie zawodowe, doświadczenie operacyjne i techniczne) stanowią prawdziwą siłę napędową organizacji. Zasoby, jeśli nie towarzyszą im spójna wiedza, nic nie znaczą i nie są w stanie wywołać cennych rezultatów. 3.1.B Podejmowanie wyzwań Wyzwanie dla przedsiębiorczości polega na stawieniu czoła takiej niepewności z odwagą, metodą i krytycznym myśleniem, tak aby zminimalizować ryzyko i osiągnąć oczekiwane wyniki. Strategiczne planowanie dostępnych zasobów i spójne cele pomogą przedsiębiorcy w pokonywaniu codziennych i nadzwyczajnych trudności. Postawa przedsiębiorcza widzi w wyzwaniach ogromne możliwości biznesowe, które czekają na ich wykorzystanie i skapitalizowanie. W przypadku niepowodzenia przedsiębiorcy znajdują efekty uczenia się, które pomogą im zmienić ścieżkę innowacji i przywrócić konkurencyjność. W biznesie nie ma sposobu na uniknięcie wyzwań: trudności, wyzwania, ryzyko i nieoczekiwane zdarzenia są częścią drogi przedsiębiorczości tak samo, jak należą do niej klienci i konkurenci. Przedsiębiorcy odnoszący sukcesy wyróżniają się na tle innych dzięki sposobowi radzenia sobie ze stresem związanym z zarządzaniem biznesem - tak, aby przekształcić go jako wiodącą siłę do ciągłego doskonalenia. 3.1.C Trzymaj się intencji i realizuj swoje plany Od planowania strategicznego inicjatywy przedsiębiorczej zależy jej pomyślny rozwój. Planowanie strategiczne to bardzo szerokie pojęcie. Można to podsumować jako definicję samych podstaw Twojego biznesu, takich jak: • Ocena kontekstu i potrzeb / możliwości • Oferta i objęte rynki • Cele i ostateczni beneficjenci • Konkurenci • Długoterminowa trwałość •Planowanie finansowe •Ocena ryzyka Pomyślne osiągnięcie wyników oznacza również bardzo ważne niematerialne zasoby zaangażowane przez przedsiębiorców: jego / jej sposób myślenia i jego / jej sposób bycia. Osoba zorientowana na cel (czyli przedsiębiorca) kieruje się chęcią stawiania sobie wysokich standardów i dąży do ich osiągnięcia.

 Contents


 Podejmowanie inicjatywy

Inicjowanie procesów, które tworzą wartości


  Tworzenie wartości: od czego zacząć

Wartość organizacji jest reprezentowana przez to, jak innowacyjny i zrównoważony jest jej podstawową ideą biznesową.

Pomysły biznesowe mogą wynikać z dwóch różnych powodów:

   Wycena niezbadanych możliwości
 
Wykorzystywanie niezrównanych potrzeb
Pomysł na biznes reprezentuje podstawowe wartości Twojej organizacji.

 

Główne aktywa Firmy to:

Pomysł
Procesy
Ludzie

W zależności od tego, jak te elementy są ze sobą połączone, przedsiębiorcy kształtują swój Model Biznesowy, czyli sposób, w jaki organizacja tworzy i dostarcza wartość społeczną i ekonomiczną.

 



  Pomysł

Platforma biznesowa odnosi się do kwestii, z którymi na co dzień stykają się przedsiębiorcy. Platforma gości:

Konkurentów,
Klientów
Pracowników
Technologie
Trendy rynkowe
Dynamika makroekonomii
Itp.
 


  Procesy

Niezależnie od swojej oferty strategicznej, każda firma stawia na procesy i procedury kreowania wartości dla swoich klientów.

Surowce i wszelkiego rodzaju zasoby (nakłady) są dalej udoskonalane za pomocą technologii, know-how i doświadczenia (proces) w celu wytworzenia i finalizacji produktów / usług końcowych (produkt wyjściowy).

 



  Procesy - model łańcucha wartości

Pomiędzy cyklem wejścia-wyjścia zasoby przechodzą przez dwa odrębne klastry procesów:

Podstawowe - te, które bezpośrednio przyczyniają się do „przekształcenia” nakładów w produkty i generowania zysku (np. sprzedaż)
Drugorzędne - te, które przyczyniają się do efektywności i skuteczności pierwszych (tj. rozwoju technologii i innowacji)
 
 

 

 

 

Działania wspierające

Infrastruktura firmy

Margines

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Rozwój technologii

Łańcuch dostaw

Kluczowe aktywności

Logistyka przychodząca

Logistyka wychodząca

Marketing i sprzedaż

Serwis (usługi)



  Ludzie

Zarządzanie ludźmi to jedno z największych i najtrudniejszych zadań, przed którymi staje każdy przedsiębiorca.

Ludzie (tj. wiedza, doświadczenie zawodowe, doświadczenie techniczne) stanowią prawdziwą siłę napędową organizacji.

 



  Tworzenie wartości a wyniki wartości

Wartość to bardzo złożona koncepcja, która przybiera różne formy i kształty:

Wartość jakościowa
Wartość ilościowa
Wyjście (rzeczywisty „wynik” w postaci produktów lub usług wytworzonych przez przedsiębiorstwo)
Wynik (oczekiwany wpływ tego produktu / usługi nie tylko jako zysk, tj. satysfakcja klienta)


Podejmowanie wyzwań


  Czym jest wyzwanie

Przedsiębiorczość to działalność z nieodłącznym i bardzo wysokim współczynnikiem ryzyka.

Przejęcie ryzyka jest jednym z nielicznych elementów, które odróżniają Przedsiębiorców od Menedżerów.

Ryzyko to jest związane z ogólną niepewnością co do sukcesu i opłacalności inicjatywy przedsiębiorczej.

 

 

The entrepreneurial challenge consists in facing such uncertainty with courage, method and critical thinking so to mitigate the risk and meet the expected outcomes.

 

A strategic planning of available resources and consistent objectives will help the entrepreneur in overcoming daily and extraordinary difficulties.   

 

 

 

Postawa przedsiębiorcza widzi w wyzwaniach ogromne możliwości biznesowe, które czekają na ich wykorzystanie i skapitalizowanie.

W przypadku niepowodzenia przedsiębiorcy znajdują efekty uczenia się, które pomogą im zmienić ścieżkę innowacji i przywrócić konkurencyjność.

Jak powiedział kiedyś słynny irlandzki pisarz Samuel Beckett:Porażka mocniej, porażka lepiej (Fail Harder, Fail better)

W biznesie nie da się uniknąć wyzwań: trudności, ryzyka i nieoczekiwane zdarzenia są częścią drogi przedsiębiorczości tak samo, jak należą do niej klienci i konkurenci.

Przedsiębiorcy odnoszący sukcesy wyróżniają się na tle innych dzięki sposobowi radzenia sobie ze stresem związanym z zarządzaniem biznesem - tak, aby przekształcić go jako wiodącą siłę do ciągłego doskonalenia.



  Unikaj pułapek

Wyzwania to tylko nowe i innowacyjne rozwiązania, których jeszcze nie znamy, ale należy uważać i zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze.

Upewnij się, że wyznaczasz cele i zadania, które są realistyczne do osiągnięcia, spójnie z zasobami (technologicznymi, finansowymi i doświadczalnymi), na których możesz polegać.

Innymi słowy: celuj w gwiazdy, ale uważaj, aby się nie poparzyć.



Trzymaj się intencji i realizuj swoje plany


  Szukam definicji planu

Zmniejszanie ryzyka biznesowego i wykorzystywanie wyzwań biznesowych nie jest czymś, co dzieje się za pomocą magii.Od planowania strategicznego inicjatywy przedsiębiorczej zależy jej pomyślny rozwój.

 

Planowanie strategiczne to bardzo szerokie pojęcie. Można to podsumować jako definicję samych podstaw Twojego biznesu, takich jak:

Ocena kontekstu i potrzeb / możliwości
Oferta i objęte rynki
Cele i ostateczni beneficjenci
Konkurenci
Długoterminowa trwałość
Planowanie finansowe
Ocena ryzyka


  Nastawienie zorientowane na cel

Pomyślne osiągnięcie wyników oznacza również bardzo ważne niematerialne zasoby zaangażowane przez przedsiębiorców: jego / jej sposób myślenia i jego / jej sposób bycia.

 

Osoba zorientowana na cel (czyli przedsiębiorca) kieruje się chęcią stawiania sobie wysokich standardów i dąży do ich osiągnięcia.

 



  Jak zdefiniować swoje cele

Zachowaj prostotę i określ priorytety
Podziel każdy cel na zestaw wyników podrzędnych
Bądź bardzo konkretny i mierzalny
Nie przekraczaj granic: wyznacz cele, które są osiągalne
Skaluj swoją krzywą uczenia się i wykorzystaj doświadczenia innych
Nie idź sam: słuchaj opinii zwrotnych i przynieś do domu wartościowe krytyki
Świętuj sukcesy i wskaż uczniów, których lekcje się uczą
Oceń swoją ogólną wydajność


  Unikaj pułapek pkt 2

Największym zagrożeniem, jakie możesz napotkać, jest „zakochanie” się w swoim pomyśle tak bardzo, że nie zdajesz sobie sprawy, kiedy nadszedł czas, aby „odpuścić”.

Czasami, gdy coś nie działa zgodnie z oczekiwaniami, może nie chodzi o zwykłe procedury i projekty: może po prostu nie jesteś jeszcze gotowy na te wyzwania (tj. za mało zasobów, pomysł jest po prostu zły, Twoja oferta nie odpowiada potrzebom rynku itp.).

Trzymanie się intencji to świadomy proces, który należy przeprowadzić z wielką wrażliwością.

W przeciwnym razie może to nieświadomie doprowadzić cię do nastawienia widzenia tunelowego, które uniemożliwi Ci rozważenie i przeanalizowanie krytycznych znaków „ostrzegawczych”.

 



  Ocena wykonania

Formatywne VS podsumowujące:

 

Formatywna - ocena procesów krok po kroku i codzienna ocena rozwoju Twoich działań.

Podsumowujące - po podsumowaniu dowolnego ważnego wyniku spójrz wstecz na to, co zostało zrobione i spróbuj porównać to z niektórymi standardami / punktami odniesienia (tj. Początkowymi oczekiwaniami). Czy jesteś zadowolony ze swoich osiągnięć?

 

Kiedy masz ochotę być nieco poniżej oczekiwań, wróć do desek kreślarskich i ponownie ustal swoją strategię, zaczynając od zdobytego doświadczenia.

Bądź pokorny i angażuj strony trzecie: zewnętrzny punkt widzenia zawsze stanowi cenne źródło wiedzy do ciągłego, ciągłego doskonalenia.

 

When you feel like being a bit below the expectations, go back to the drawing boards and re-set your strategy starting from the experience acquired. 

Be humble and involve third parties: external point of view represent always a precious source of knowledge for continuous, constant improvement.



  Kim są Twoi sprzymierzeńcy?

Krytyka przybiera różne formy; krytyka ze strony pozytywnych myślicieli jest dla twojego własnego dobra i przyczynia się do twojego bezpośredniego wzmocnienia.

Podczas całego procesu uważaj, aby unikać porywaczy: mówią z zazdrości i nie ma w ich słowach szlachetnych intencji.

Zachowaj blisko siebie, pielęgnuj ducha i zachowaj zdrowie.



  Podsumowując: lista kontrolna do samodzielnego sprawdzenia

Spróbuj wyjaśnić własnymi słowami pojęcie wartości biznesowej

 

Czy mógłbyś wymienić maksymalnie trzy charakterystyczne elementy platformy biznesowej?

 

Jaka jest różnica między zasobami podstawowymi i drugorzędnymi?

 

Jaka jest różnica między wyjściem a wynikiem?

 

 

Proszę podać definicję wyzwania przedsiębiorczości

 

 

Co rozumiemy przez „planowanie strategiczne”?

 

Proszę wymienić maksymalnie cztery strategie definiowania celów biznesowych

 

Jaka jest różnica między ewaluacją podsumowującą a formatywną?

 

 Bibliography

Michael Porter, 1985, Competitive Advantage: Creating and Sustaining Superior Performance.





PMBOK® Guide – Sixth Edition (2017), Handbook for Project Management




 Training Fiche PPT:
39_3.1podejmowanieinicjatyty(idp).pptx

Follow Us:

     

Consortium Partners






This project has been funded with support from the European Commission. This web site and its contents reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Legal description – Creative Commons licensing: The materials published on the EntreComp project website are classified as Open Educational Resources' (OER) and can be freely (without permission of their creators): downloaded, used, reused, copied, adapted, and shared by users, with information about the source of their origin.